Bosphorus Cup 2016 Tamamlandı

 

Turcell Platinum sponsorluğunda düzenlenen Bosphorus Cup 2016 yarışları, 26-29 Mayıs 2016 tarihlerinde gerçekleşti. Farrfara Yelken Ekibi de elbette yarıştaki yerini aldı ve derece ile bitirdi. Bu sene yine IRC overall ve Farr40 sınıflarına ayrı ödüller verildi ve Farrfara Overall sıralamasında 3.lük ve Farr40 sınıfında 2.lik kazandı.

 

 

2016 sezonuna çok iddialı başlayan Farrfara, özellikle BAYK Kış Torfesi yarışlarında rakiplerini geride bırakmayı başarmış, bu yılki Bosphorus Cup yarışına overall birincilik iddiası ile gelmişti. İstanbul’daki diğer Farr40 ekiplerinin de katılımı ile kendi sınıfında da çok çekişmeli yarışlar bekleniyordu ve öyle de oldu. 7 adet Farr40 teknenin katılımı, bu sınıfı kendi içinde rekabetçi bir ortama çekti.

 

Yarışların ilk günü değişken rüzgarda ve zaman zaman şiddetlenen yağmur altında geçti. İlk yarışta hava finişe doğru düzmesi ile tamamlandı ancak günün geri kalanında başka yarış olmadı. Bu sırada denizde bekleyen ekibimizde aşağıdaki manzaralar yaşandı. Günün tek yarışını IRC overall’da ikinci ve Farr40 sınıfında birinci olarak tamamladılar.

 

 

Cumartesi günü boğaz yarışı tam start öncesi gelen lodos ile başladı. Bu ani değişiklik hem ekipleri zorladı, hem de start hattından hemen sonra bir rüzgarsız alan doğmasına yol açtı. Bu alanda biraz zorlanan Farrfara ekibi, ilk turda rakiplerini teker teker geçmek zorunda kaldı. İki turluk boğaz etabı sonunda geçemedikleri tek rakip Orient Express VI ve Renault – Farr Away ekipleri oldu. Bu etabı overall’da üçüncü, Farr40 sınıfında ikinci olarak tamamladılar.

Pazar günü sabahtan hafif esen rüzgar malesef tek yarış bile yapılmasına izin vermedi. İlk verilen start, 1 saniye kala tehri bayrağı toka edilmesi ile ertelendi ama ikinci startın da finişi olmadı. Sonrasında beklenen –daha doğrusu hava tahminlerine göre beklenmemesi gereken- rüzgar gelmeyince gün yarış yapılamadan bitti. 5 yarış olarak planlanan Bosphorus Cup 2016 sadece 2 yarış ile tamamlanmış oldu.

Özellikle Cumartesi ve Pazar günü zaman zaman tekne performansından şikayet eden ekip, Pazar günü marina dönüşü teknenin su aldığını fark etti. Sabahtan temizlenen teknenin pala yuvasından su aldığı görüldü ve tekne hemen karaya çekildi. Ekibi aşağıdaki manzara karşıladı.

 

 

Tüm olumsuzluklara ve aksiliklere karşı, iki yarış üzerinden yapılan değerlendirme sonunda Farrfara Yelken Ekibi, Bosphorus Cup 2016 trofesini IRC 0 ve Overall 3.sü ve Farr40 sınıfı 2.si olarak tamamladı. Ekibi tebrik ediyor ve yeni yarışlarda da podyumda görmeyi bekliyoruz.

 

 

IRC Overall Sıralaması:

  1. Orient Express VI
  2. Renault – Farr Away
  3. Farrfara

 

Farr40 Sıralaması:

  1. Renault – Farr Away
  2. Farrfara
  3. Borusan Racing – Çılgın Sigma

Tüm sonuçlar için bkz: Boshprus Cup 2016 Sonuçlar